ŞAMDAN DERGİSİ HABERİ

LAMİ UYAR SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ İLE ÖRNEK OLUYOR

Ülkenin kalkınmasında olmazsa olmazların başında gelen demir çelik sektörünün güçlü oyuncularından Uyarlar A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi Lami Uyar, hem sektörü hem de yeni yatırımlarını anlattı.

Aileden gelen tecrübeyi günümüzün gelişmeleriyle harmanlayan ve ortaya yepyeni vizyon koyan genç yöneticiler artık kendilerini iyiden iyiye belli ediyor. Demir çelik sektörünün köklü markalarından Uyarlar A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi Lami Uyar da bu kapsamda ön plana çıkan genç yöneticilerden…

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Lami Uyar iş hayatının yanı sıra cemiyet hayatının da önde gelen isimleri arasında yer alıyor. İş hayatındaki başarısının yanında sosyal sorumluluk projeleri ile de örnek bir isim olan Lami Uyar’ın ajandasında önümüzdeki dönemlerde okul açmak, kimsesizler ve yetim çocuklar için bakımevi yaptırmak gibi sosyal sorumluluk projeleri var.

Turizm sektörüne de yatırım yapacağını söyleyen Lami Uyar, Türkiye’deki demir çelik sektörünün, ülkenin kalkınmasında olmazsa olmaz sektörlerin başında geldiğini ve sektörün yaklaşık 15 milyar dolarlık ihracat hacmi ile Türkiye ihracatının yüzde 10’unu tek başına yaptığını belirtti.

Ülkemize çok ciddi bir döviz girdisi sağlayan Uyarlar A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Lami Uyar, Uyarlar A.Ş. ile ilgili ise şu bilgileri verdi: “Uyarlar A.Ş. olarak demir
çelik sektöründe yıllık yaklaşık 180 bin ton sıcak ve soğuk malzemenin üretimini yapıyoruz. 1964 yılında kurulan şirketimiz, Avcılar ve Hadımköy’de bulunan tesisleriyle yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Şirket olarak ortalama 60 bin tonluk vasıflı çelik stokumuz ile otomotiv, makine imalatı, inşaat, zirai aletler imalatı, gaz ve petrol sanayi gibi birçok sektöre hizmet veriyoruz.”

DÜNYADA YOĞUN BİR REKABET VAR

Uyarlar A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Lami Uyar, son dönemde Dolar’ın aşırı yükselmesi ilgili de şunları söyledi: “Şu anda sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada
yoğun bir rekabet söz konusu. Çelik fiyatlarıyla ilgili söyleyebileceğim tek şey, arz-talep dengesidir. Çin’de büyüme ibresi aşağıya gittiği sürece ve Avrupa’daki durgunluk devam ederse, fiyatlar yatay seviyede devam edecektir. Dünyada Dolar’ın aşırı değerli olması ise emtia fiyatları için bir dezavantajdır.”